Sayısal Yayıncılık (DVB Nedir?)

DVB-T,DVB-S,DVB-C

Sayısal Yayıncılık

Kısaca DVB olarak adlandırılan Sayısal Televizyon Yayıncılığı (Digital Video Broadcasting), bilginin, sürekli değerler alabilen akım veya gerilimlerle değil, kodlanmış sayılarla işlendiği ve iletildiği sistemlerdir. Yayıncılıkta yeni bir yöntem olan ve sayısal teknoloji kullanılarak gerçekleştirilen sayısal yayıncılık, başta vericiler (Karasal yayıncılık DVB-T) olmak üzere uydu (DVB-S), kablo (DVB-C) ve internet (IPTV) olmak üzere farklı ortamlar aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca DVB; çok kanallı çok noktaya dağıtım sistemi (MMDS), çok kanallı video dağıtım sistemi (MVDS) ve tek noktadan çok noktaya dağıtım sistemi (LMDS) servislerinde de kullanılmaktadır.

Bu ortamlardan uydudan ve kablodan gerçekleştirilen yayınlarda dünyada tek sistem üzerine uzlaşılmıştır. Ancak karasal (vericilerden) sayısal televizyon yayıncılığında ise 4 farklı sistem kullanılmaktadır. Bunlar;

“DVB-T: Avrupa’da geliştirilen ve tüm Avrupa ülkeleri ile Avustralya, Singapur, Hindistan gibi diğer ülkelerin kabul ettiği bir yayıncıDVB-T,DVB-S,DVB-Clık sistemdir. Ülkemiz de bu sistemi benimsemiş olup bu sistemle ilgili altyapı çalışmalarına başlamıştır.

ATSC (Advanced Television System Committee): ABD tarafından geliştirilen ve ABD, Kanada, Arjantin, Tayvan, Güney Kore gibi diğer ülkelerde bir sistemdir.

ISDB-T (Integrated Services Digital Broadcasting): Japonya tarafından geliştirilmiş olan bir sistemdir. Sadece Japonya tarafından kullanılmaktadır.

DVB-H (DVB-Handheld): Cep telefonlarına veya cep TV (avuç içi) alıcılarına yönelik TV yayını. Bu konuda halen testler yapılmaktadır. Buna karşın özellikle Japonya ve Almanya’da uygulamalara başlanmıştır. Ülkemizde de bir an önce uygulanması için gerekli çalışmalar yürütülmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

//]]>