Instagram videosu,

 

2017 yılı itibarıyla 500 milyon kullanıcıya ulaşan, dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Instagram’a özel olarak hazırlanan videolara denilmektedir. Instagram’ın açıkladığı rakamlara göre 500 milyon kullanıcının en az 300 milyonu her gün Instagram hesabına girerek fotoğraf veya videolarla vakit geçiriyor. Ayrıca Instagram da her gün yaklaşık 95 milyon fotoğraf ve video paylaşımı gerçekleştiriliyor ve ayrıca içeriklere toplam 4,2 milyar beğeni geliyor. Tüm bu istatistikler göz önünde bulundurulduğunda Instagram videosu, iletişim stratejilerine mutlaka dahil ediliyor.Instagram videosu

Instagram videosu hazırlama işlemini Dijital ID, her biri üzerinde büyük titizlikle çalışılan birkaç aşamadan oluşur. Instagram videosu hazırlanacak olan kişi, kurum, hizmet veya marka için öncelikle geniş çaplı analizlere hayat verilir. Hedef kitle analizi, sektör analizi ve benchmarking denilen rakip analizi neticesinde elde edilen verilerden yararlanılarak fikirsel üretim sürecine girilir. Bu süreç sonunda müşteri talep ve beklentilerine en uygun fikir konseptleştirilir ve konspet geliştirme aşaması tamamlanmış olur. Konsepte paralel olarak metinsel çalışmalar gerçekleştirilir ve bu doğrultuda, Instagram videosunun görsel stoğunu oluşturmak için çalışmalara start verilir. Instagram videosunun konseptine göre yerinde çekimler, stüdyo çekimleri, stok videolar ve grafik tasarım çalışmaları hayata geçirilerek projenin görsel stoğu oluşturulur. Ardından motion graphics tasarımcıları grafik tasarım çalışmalarını hareketlendirir ve videographer’lar tarafından kurgu /montaj ve ses &müzik çalışmaları gerçekleştirilir.

Instagram video süresi 15 saniyeye kadar sınırlandırılmışken şirket, 2016 itibarıyla bu özelliğinde yenilemeye gitti ve video süresini 1 dakikaya uzattı. Yani artık Instagram’a 60 saniyeye kadar video yüklemek mümkün. Instagram videolarında ilk olarak reklamlara 60 saniyelik video özelliği verilmişti. Firmalar 60 saniyelik video kullanarak Instagramda reklam videosu yayınlayabilmektelerdi. Bu özelliğin olmulu geri dönüşleri ve kullanıcı talepleri doğrultusunda Instagram video süresi tüm kullanıcılar için 60 saniyeye çıkarıldı.

Instagram videosu fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerin başında süre gelmektedir. Instagram için kaç saniyelik bir video istenildiği fiyat üzerinde doğrudan rol oynar. Ayrıca Instagram videosunun konsepti, fiyatı belirleyen ana etkendir. Konseptte çekim olup olmayacağı, çekim olacaksa nerede ve ne kadar süreceği, görsel tasarım çalışmaları, motion graphics vb. faktörler ile Instagram videosu fiyatları belirlenmektedir. Siz de etkili Instagram videolarına sahip olmak için Dijital ID’ile iletişime geçebilir, Instagram videosu fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilir ve kalitenin farkını ekonomik fiyatlarla hissedebilirsiniz.